"Nëna gjithmonë mendon se do të vij në dhomë çdo moment tani. Por kjo nuk do të ndodhë më kurrë..."

Historitë e fëmijëve të vrarë nga Rusia

Narrativat nga gojët e fëmijëve të vrarë nga rusët u përgatitën nga Natalia Kulida dhe Maria Morozova nga “Ukrainska Pravda” me ndihmën e prindërve të këtyre shpirtëve të vegjël që përjetësisht janë bërë engjëj.

"Vërtet dëshiroja të mësoja si të biçiklizoj"

Artem Korniichuk, 1 vjeç e 7 muaj
Kryvi Rih, 16 dhjetor 2022

Përshëndetje, unë jam Artemko. Tani përjetësisht jam 1.7 vjeç. U zhduk në Kryvi Rih, në shtëpi, kur një raketë ruse goditi shtëpinë tonë. Mami dhe babi ishin me mua. Ata nuk janë më këtu, sikurse fqinji ynë. Dhe disa ditë më vonë, një tjetër njeri nga pallati ynë ndërroi jetë në spital. Apartamenti ynë është zhdukur, sikurse dhe gjithë hyrja.

Ne ishim dy në familjen tonë: unë dhe vëllai im më i madh Maxim. Kur Mami dhe Babi zbuluan se do të kisha në shpejtësi, ishin shumë të lumtur. Por Maxim ishte tmerrësisht xheloz. Gjithçka ndryshoi kur unë u sjell në shtëpi nga qendra e lindjes - vëllai im u bë shok imi më i mirë! Nëse prindërit tanë kishin nevojë për ndihmë, unë mund t'i shikoja dhe të argëtoja. Ishte sidomos e dobishme kur ne tre, me vëllain tim dhe mamin, jetonim përkohësisht jashtë vendit. U larguam përkohësisht, ikin nga lufta. Unë isha shumë i vogël atëherë, rreth një vjeç.

Babi po na priste në shtëpi. O sa e dashuroja atë kur ai kthehej! Sigurisht, edhe Mamin e adhuroja, por të gjithë më quanin djalë i Babit. Edhe shfaqja ime ishte si ai. Para se të lindja, prindërit dhe Maxim shpesh dilnin jashtë, ngjiteshin, shkonin në det. Pastaj Mami qëndronte me mua. Por ne do të duhej të rilindnim traditën tonë familjare të pushimeve së bashku sa më shpejt që unë do të rrita pak. Vërtet dëshiroja të mësoja si të biçiklizoj. Babi mësimdhte Maximin dhe ata shpesh binin në biçikletë së bashku. Pas disa vitesh, edhe unë do të duhej t'u bashkohesha.

Në ditën kur u zhdukëm, vëllai im nuk ishte në shtëpi. Natën e mëparshme, ai qëndroi te gjyshja jonë. Dhe megjithëse shkonim në strehë kur ishte e rrezikshme, atë mëngjes qëndruam në apartament. Tani, së bashku me Mamin dhe Babin, jemi engjëj mbrojtës për Maximin.

"U vrava menjëherë nga shrapneli, dhe pastaj makinës time i shpërtheu trupi"

Kyrylo Piakhin, 8 vjeç
Vinnytsia, 14 korrik 2022

Përshëndetje të gjithëve! Unë quhem Kyrylo, kam 8 vjeç. Jam origjinar nga Khersoni, por u vrava në Vinnytsia. Është në këtë qytet që familja ime dhe unë u zhvendosëm pas dy muajsh jetese nën okupim.

Më 14 korrik, një raketë ruse goditi një ndërtesë zyre në qendër të Vinnytsias. Në atë kohë, unë isha në makinë me dajën time, ndërsa gjyshja ime shkoi në bankë. U vrava menjëherë nga shrapneli, dhe pastaj makinës time i shpërtheu trupi. Daja im kishte fat; goditja e shkaktoi të dalë jashtë nëpërmjet një dritare të hapur. Ajo raketë mori jetën e 27 njerëzve, përfshirë mua dhe dy fëmijë të tjerë. Që në moshë të hershme, ngjitesha me babanë në dukje dhe me nënën në karakter. Unë tha fjalën time të parë shpejt — ishte "babi" — dhe shpejt mora hapat e parë.

Unë isha një djalë i qetë që adhuronte të mblidhte Lego. Kisha dhjetëra sete të kësaj lodre ndërtimi dhe ndërtoja ndërtesa të mëdha. Nuk ishte e vështirë për prindërit e mi t'u kujdeshin, sepse gjithmonë i dëgjoja ata. Në kohën e lirë, më pëlqente të vizatoja dhe të luaja futboll. Pas shkollës, luaja shah.

Adhuroja të lexoja dhe gjuhën në shkollë; mësoja shpejt poezi dhe gjuanin pothuajse gjithçka në tentimin e parë. Kalonim shumë kohë në natyrë me prindërit, duke vizituar të afërmit tanë në fshat. Një javë e gjysmë para se të vritej, festuam ditëlindjen time. Prindërit më dhuruan çdo gjë që dëshiroja: një armë lodra, setin time të preferuar Lego dhe një makinë me telekomandë. Dhe pastaj, saktë 10 ditë më vonë, u vrava nga një raketë ruse.

Dhjetëra persona u mblodhën për të më lamtumirë, shumica prej tyre të panjohur. Ata thjesht dëshironin të mbështesin familjen time. Vendosën një lodër të butë, të zemërtën time të dashur Potap, në arkivol.

Pas vdekjes sime, nëna ime u divorcua nga baba im. Tani ajo jeton jashtë vendit dhe thotë se është shumë e vështirë për të. Ajo jeton ditë pas dite dhe ka seanca me një psikolog. Mami gjithmonë ndjen se do të vij në dhomë çdo moment, të pyesë ose t'i tregoj diçka. Por kjo nuk do të ndodhë më kurrë.

"Përshëndetje të gjithëve! Tani po shikoni fytyrën time të buzëqeshur. Le të njihemi më mirë."

Anna Figurna, 15 vjeç
Dnipro, 14 janar 2023

Unë quhem Anya, kam 15 vjeç dhe e kam kaluar gjithë jetën time të shkurtër në Dnipro. Është atje ku u vrame. Më 14 janar 2023, armiku goditi me një raketë një shtëpi në zonën rezidenciale të Peremoha. Të gjithë familja ime ishim të mbledhur aty: unë, mama, baba, gjyshja, gjyshi, halla dhe burri i saj. Vetëm gjyshja ime mbijetoi...

Rrita si një princeshë e vogël për prindërit e mi. Mama dhe baba bënë gjithçka për të më bërë të lumtur. Mikëpritëse, e hapur, e sinqertë, me një buzëqeshje gjithmonë gati të ndihmojë - këtë gjë mund ta thoshin të gjithë për mua, qofshin të afërm apo njohës. Më pëlqente të mësoja, të merrja pjesë në olimpiada, të memoroja shpejt poezi dhe gjatë ngjarjeve, më pëlqente të isha në qendër të vëmendjes.

Në të ardhmen, dëshiroja shumë të bëhesha psikologe. Më pëlqente të dëgjoja miqtë e mi dhe t'u ndihmoja me këshilla. Gjithashtu, me dëshirë merrja përsipër përgjegjësitë e udhëheqësit. Kalonim shumë kohë së bashku me mamën dhe babin. Shkonim në pushime në baza turistike, jashtë qytetit dhe festonim të gjitha festat, mblidheshim me të afërmit.

Halla ime shpesh bërtiste se në 15 vjet, unë transformohesha nga një lopë e vogël në një bukurie të gjatë me një qafë të hollë dhe flokë të trasha. Babi dhe mama gjithmonë buzëqeshnin ndaj atyre fjalëve. Ishte kaq krenar për vajzën e tyre.

Ne ishim gjithmonë bashkë në jetë, dhe u zhdukëm së bashku. Por raketat ruse që goditën shtëpinë në Peremoha gjatë orës së drekës më 14 janar shkatërruan familjen time. Nuk ka më mua, babin optimist, mamën e kujdesshme, gjyshin, hallën dhe burrin e saj. Në vend të një apartamenti të ngrohtë për të dashurit e mi, ka vetëm një gropë e madhe që mbetet në atë shtëpi.

"Muajin e fundit të jetës time e kalova në një strehë"

Ilya Chekh, 9 vjeç
Chernihiv, 20 mars 2022

Përshëndetje të gjithëve! Quhem Ilya, kam 9 vjeç dhe vij nga Chernihiv. Muajin e fundit të jetës sime e kam kaluar me familjen time në një strehë. Vendi im i lindjes është bombarduar vazhdimisht nga forcave ruse.

Në mes të marsit, ne po planifikonim të largoheshim. Por nuk ia dolëm - një granatë ruse shpërtheu pranë familjes sime dhe nuk kishim kohë të shkonim në strehë. Unë, mama dhe baba u plagosëm. Unë nuk mbarova, megjithëse mjekët luftuan për mua për një ditë tjetër. Familja ime mbijetoi.

Që nga fëmijëria, më pëlqente kur mama më lexonte libra. Zëri i saj ishte thjesht magjepsës. Isha një fëmijë i aktiv, kështu që bëja gimnastikë dhe gjithmonë i tregoja mamës të gjitha ushtritë që ajo të ndiqte. Dhe me babin, shkonim të ushtronim në parakalim.

Për të kanalizuar energjinë time, disa muaj para tragjedisë, prindërit e mi më regjistruan në një klasë hip-hopi. Ishte aq emocionuese për mua, veçanërisht kur shkova për herë të parë në skenë. Ne ëndërronim të fitonim një kërrkë, dhe trajneri ynë premtoi të na merrte në një garë në pranverën e vitit 2022. Por e dini çfarë më ndodhi mua dhe ëndrrave të mia në atë kohë...

Në shkollë, mësuesit më konsideronin kurioz, të butë dhe të ndjeshëm. Më quanin me dashuri Ilyusha. Kisha shumë miq në mesin e shokëve të klasës sime. Përpjekja ime ishte të merrja pjesë në të gjitha aktivitetet e jashtëmshkollore — duke shkuar në ngjarje dhe udhëtime në fushë.

Gjatë kohës së lirë nga shkolla, prindërit e mi dhe unë do eksploronim qytetin, do shkonim në piknike, do relaksoheshim në pyll dhe pranë lumit. Më pëlqente të hedhja gurë në ujë. Gjithmonë do gjeja një degë dhe do valendoja me të si një ninja e vërtetë. Mamaja dhe babai nuk ua treguan për vdekjen time për disa javë sepse ishin në gjendje të rëndë pas bombardimit. Edhe pse trupat e tyre po rikuperohen ngadalë nga sulmi, zemrat e tyre janë mbushur me hidhërim për mua. Ata ende nuk dinë si të jetojnë pa Ilyën e tyre të vogël.

"Mama ime ende e kujton se si ka qarë kur ka parë trupin tim"

Rostyslav Pichkur, 13 vjeç
Fshati Buzova, Oblasti i Kyivit, 28 shkurt 2022

Përshëndetje, unë jam Rostik. Kam 13 vjeç. Familja ime jetonte në Kyiv kur ushtria ruse sulmoi Ukrainën. Prindërit e mi vendosën që pallati ynë ishte tashmë i rrezikshëm, kështu që zhvendosëm në shtëpinë tonë të fshatit. Por edhe prej atje, ne duhet të largoheshim. Gjatë një përpjekjeje për të evakuuar në makinën tonë, u goditëm nga një tank rus.

Ne arritëm të dalim nga makinat dhe të fshihemi në pyll. Por shpejt një eksplozion tjetër ra, duke marrë jetën time. Përveç prindërve, atje ishin gjyshërit e mi, halla dhe kushërirësi im. Fatmirësisht, ata mbijetuan.

Unë po studioja në klasën e 7-të në një shkollë me theks në mësimin e gjermanishtes. Deri në klasën e 5-të, isha madje një nxënës i nderuar. Rrita si një fëmijë i dëgjueshëm, i sjellshëm, i mirë dhe i mëshirshëm. Siç thotë mama ime, unë isha biri i përkryer. Një nga pasionet më të mëdha ishin sportet. Disa muaj para vdekjes sime, arrita të fitoja gradën e kuqe në Taekwondo. Shkonte për të notuar dhe luante futboll me miqtë e mi.

Me babanë tim, luanim video lojra dhe shkonim karting. Gjithë familja mblidhej për udhëtime peshkimi dhe për të mbledhur kripe. Pas shkollës, gjyshja ime më shpesh më trajtonte me ushqim të shpejtë të preferuar, dhe gjyshi im më lejonte të ndihmoja për të rregulluar makinën e tij. Makinat ishin pasioni im. Ëndërroja të kisha një BMW. Doli që babai im dëshironte ta dhuronte atë për mua në ditëlindjen time të 18-të. Unë nuk e dija atë, dhe nuk do ta mësoj kurrë. Por do të ishte dhurata më e mirë! Ndërsa nuk kisha një makinë të vërtetë, mblidhja makina modele. Fatkeqësisht, ato të gjitha u dogjën në makinën tonë, e cila u qëllua nga tanku.

Në atë kohë, mama ime ishte gati gjashtë muaj shtatzënë. Isha shumë i lumtur kur zbulova se do të kisha një vëlla të vogël! Gjithmonë shkoja në seancat e ultratingullit, duke dëshiruar të isha i pari që të dija se si po shkonte i vogli. Por nuk pata rastin të shoh apo të takoj atë. Ai u lind katër muaj pas vdekjes sime. E quajtën Yaroslav, emrin që unë zgjodha. Familja ime është shumë e trishtuar pa mua. Mama ime ende kujton se si ka qarë kur ka parë trupin tim. Tani janë të shkatërruar, por ata vazhdojnë të jetojnë për vëllain tim të dashur, Yarikun.